Haberler
10. SAHNESİZ OYUNLAR TİYATR...
YETİŞKİNLER İÇİN OYUNCULUK ...
TİYATRO OKULU
FESTİVAL BAŞLIYOR
ÇOCUK SANAT ATÖLYESİ
Tümü>>
Oyunlarımız
Avucumdaki Güç
Örgü Sultan, Buzul Prens, K...
Ağustos Böceği İle Karınca
Su Çocuk Oyunu
 
Tiyatro Okulu
Oyunculuk Bölümlerine Hazırlık
Özel Programlar
Kurucularımız
 
 

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Makale
" Burhan Akçin ile Röportaj "
 
 
Kocaeli’de yaşayanlar çok iyi bilir, bu kentte bırakın “tiyatro” kelimesini “t” denince bile akla ilk gelen isim Burhan Akçin’dir. “Kocaeli’de Sanat” sütunlarımızın bu haftaki konuğu duayen tiyatro eğitmeni ve yazarı Burhan Akçin oldu. Gazetemize verdiği röportajda tiyatro sanatının Kocaeli’deki durumuyla ilgili değerlendirmede bulunan Kocaeli Gölge Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin, Kocaeli’nin tiyatro açısından oldukça şanslı bir il olduğunun altını çizdi.
 
ZOR OLANI ATLATTIM
Tiyatroya ve sanata olan tutkusu, sarf ettiği her kelimesinden okunan Burhan Akçin, ilerlemiş yaşına ve tiyatro alanındaki tecrübelerine rağmen her geçen gün yeni bir şeyler öğrendiğini ve bu nokta çaba sarf ettiğini dile getirdi. Burhan Akçin, “İlerlemiş yaşıma rağmen açıkçası her gün yepyeni şeyler öğreniyor ve keşfediyorum. Her gün ilerleme kaydetmeye çalışıyorum. Yeni şeyler yapabilmek için çaba gösteriyorum. Tiyatrolar için oyunlarda yazıyorum. Bu da tabi sürekli olarak beni araştırma yapmaya ve farklı şeyler keşfetmeye itiyor. Tiyatro sanatında 48 yıl gibi bir süreyi geride bıraktım. Sevgili Ferhan Şensoy’un da dediği gibi, ilk 40 yılı biraz zordur. Ben zor olanı atlattım” dedi.

KOCAELİ ŞANSLI BİR İL
Tiyatro sanatı açısından bakıldığı zaman Kocaeli’nin oldukça şanslı bir olduğunun altını çizen Burhan Akçin, çeşitli örnekler vererek bu tezini ortaya koydu. Akçin, “Kocaeli’de açıkçası tiyatroya ilgi mükemmel. Türkiye ortalaması olarak düşünürseniz Kocaeli tiyatro alanında mükemmel bir. Şöyle bir baktığımızda ülkemizde içinde tiyatro olan kaç tane il var? Kocaeli’ye baktığımızda birçok amatör ve profesyonel anlamda tiyatro gösterileri hazırlayıp sergileyen topluluklar var. Süleyman Demirel Kültür Merkezi, Sabancı Kültür merkezi gibi tiyatroya adanmış salonlarımız var. Oyunculuk bölümü var, tiyatroyla ilgili bölümler var. Yapılan tiyatro faaliyetlerinde Büyükşehir Belediyesi önderliğinde birçok belediye faaliyetlere destek çıkıyor. Yerel yöneticiler, kurumlar ve halk tiyatroyu kabul etti. Zaten tiyatro kabullenilmeseydi belediye tiyatroları kapanırdı. Kapanmadığına göre bizler, kendimizi kabul ettirmişiz. Bu yönden baktığımız zaman Kocaeli gerçekten tiyatro dalında oldukça şanslı bir il” diye konuştu.
 
ONLARCA TİYATRO TOPLULUĞU VAR
Kocaeli’nin tiyatro grupları açısından da oldukça zengin olduğunu ifade eden Burhan Akçin, “Geçmiş dönemde Kocaeli, tiyatro açısında İstanbul’dan Ankara’dan gelen gruplar için bir turne kentiydi. Gelip geçerken uğranıp ilimizde oyunlar sergilenirdi. Kocaeli, tiyatro açısından baktığımız zaman oldukça ilerleme kaydetti. İlimizde 5 tane profesyonel anlamda oyunlarını sergileyen tiyatro topluluğu var. Bunun yanında 20’den fazla amatör tiyatro grubu var. Bizim çocuk tiyatrosu dalına gelince, açıkçası hala çocuk oyunlarına ilgi ülkemizin tavrına paralele gidiyor. Yani sonraya kalmışlık var. Ana tiyatro gövdesine yapıştırılmış bir parça gibi. ‘Çocuk tiyatrosu’ adı altında çıktığı için, ‘aman canım çocuk işte’ gibi bir küçük görme söz konusu. Ama diğer ülkelere baktığımız zaman çocuk tiyatrosu yetişkinlerin tiyatrolarına göre daha büyük bütçeler ayrılıyor” dedi.

ÇOCUK TİYATROSUNDA NİTELİK PROBLEMİ
Kocaeli’de çocuk tiyatro oyunlarına gösterilen ilgiden memnun olduklarını ifade eden Burhan Akçin, teknik anlamda Kocaeli’nin çocuk tiyatrosu konusunda geride kaldığını ifade etti. Akçin, “Kocaeli, çocuk tiyatrosunda açıkçası biraz geride kalmış durumda. Seyirci açısından değerlendirdiğimizde seyirci ilgisinin oldukça yoğun olduğunu görüyoruz. Ama baktığımız zaman çocuklar için nitelikli oyunların olmadığını görüyoruz. Yani teknik anlamda bir takım eksiklikler görülüyor. Nitelikli bir oyun olabilmesi için, şu tiyatronun şu oyunu şeklinde bir yaklaşımdan bahsetmiyorum. Çocuk tiyatrosunun gelişmesi için yetişkin tiyatrosundan farklı olarak rejisiyle, yayın yönetmeniyle, eğitmeniyle, kurgusuyla bambaşka bir şema gerektiriyor. Çocuk tiyatrosu ayrı bir eğitim alanıdır. Kocaeli, evet tüm bu olumsuzluklara rağmen yine de şanslı bir il konumunda” ifadelerini kullandı.

TİYATRONUN EN BÜYÜK SORUNU
Tiyatro topluluklarında en büyük sorunun, ilerleyen zamanlarda topluluk içerisinde yaşanan kopmalar olduğuna değinen Burhan Akçin, bu durumdan biraz yakındı. Akçin, “Kocaeli’de tiyatronun en büyük sorunlarından biri, tiyatro topluluklarında bir sürekliliğin olmamasıdır. Bir tiyatro, birazcık yürümeye başladığı zaman mutlaka ikiye bölünüyor, üçe bölünüyor ve kendi içerisinde parçalara ayrılarak kendi gücünü kaybediyor. Bu şehirde tiyatroların bu talihsizliği vardır. Bölünmeyi ve ilerleyen zamanda yok olmayı önleyemiyoruz. O yüzden bizim Kocaeli Bölge Tiyatrosu kuruluşumuz, örnek bir kuruluştur. Biz bu alanda 36 yılı geride bıraktık. Belki de bizim içimizde 36 farklı grup çıktı. Hala içimizden kopmalar oluyor. Ama gördüğünüz gibi kurumumuz ilk günkü heyecanıyla tiyatro sanatına hizmet etmeye devam ediyor” dedi.

100’DEN FAZLA OYUN VE MASALLAR
Tiyatroya her alanda hizmet eden bir isim olan Burhan Akçin, yazdığı oyunlardan ve bugüne kadar hiç duyulmamış kendisine ait doğaçlama masallarından bahsetti. Akçin, “Tiyatro eğitimciliğinin yanı sıra tiyatro oyunu yazarlığı da yapıyorum. Bizim bu yıl 22’ncisini gerçekleştireceğimiz Dünya Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali’miz var. Bu festivalde daha çok sözü az olan, çocukların oynadığı ücretsiz oyunlar oynanıyor. Bu festivale ve oyun türüne yönelin 100’ün üzerinde yazdığım oyun var. Profesyonel tiyatro seyircisine hitaben ise yaklaşık 15 tane yazdığım oyun var. Şu anda da bir tane daha oyun yazıyorum. Bunların dışında gittiğim yerlerde çocuklara doğaçlama masallar anlatıyorum. Bugüne kadar hiç duyulmamış, kimsenin bilmediği 50’nin üzerinde yazdığım masal var. Tüm bunların dışında da dergilere yazılar ve eleştiriler yazıyorum” şeklinde konuştu.

SEVGİYİ DONATIYORUZ
Çocuklarla çalışma yürütmekten oldukça keyif aldığını belirten Burhan Akçin, “Sadece çocuk sevgisiyle çocuklara yönelik bir tiyatro çalışması yapamazsınız. Sevgiyle harmanlanan bir donanıma sahip olmanı gerekiyor. Ben yıllardır bu işle uğraşıyorum ve bunlarla ilgili araştırmalar yapıyorum. Dünyanın neresinde çocuklarla ilgili bir şey yapılıyorsa bunları biliyorum. Çocuklarla çalışmak uzaktan bakıldığı zaman iki tane risk içerir. Size, ‘siz çocuk bakıcısı mısınız yoksa sanat alanında çocukların eğitmeni misiniz’ şeklinde yaklaşabilirler. Uzman mantomuzu giyerek çocukların karşına giyinerek çocuklarımızın karşısına çıkıyoruz. Yani şunu demek istiyorum, psikolojimizi, bilgi ve birikimlerimizi, yaratıcılığımızı ve becerilerimizi, pedagojiyle harmanlayarak çocuklarımızın karşısına çıkıyoruz. Bunların temelinde de sevgi yatıyor. Sevgiyi donattığımız için de yaptığımız işten sıkılmıyor ve bıkmıyoruz. Yaptığımız işten keyif alıyoruz” dedi.

GENÇLER BİZDEN DAHA YETENEKLİ
Genel anlamda ülkemiz gençliğinin sanata eğilimiyle ilgili açıklamalarda bulunan ve genç kuşakla kendi kuşakları arasında kıyaslamalar yapan Burhan Akçin, “Günümüzde gençliğimize baktığımız zaman biraz daha televizyonda gördükleri her şeye inanan insanlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Tabi bu tüm gençlik için geçerli bir nokta değil. gençlerimizin biraz daha eğitilmeye ihtiyacı var. Özellikle gençlerimiz, medyayı bir amaç değil araç olarak görmesi gerekiyor. Gençlerin sanatsal faaliyetlere olan ilgisine baktığımız zaman, örneğin bir futbola duydukları ilgi kadar ne yazık ki sanata ve sanatsal faaliyetlere ilgi duymuyorlar. Çünkü medya ve toplum onlara bu zamana kadar bunları angaje etmiş. Ayrıca gençliğe baktığımız zaman bizim kuşağımıza göre daha yetenekli olduğunu görüyoruz. Şimdi ki gençler daha liberaller ve daha yenilikçiler. Aslında baktığımız zaman bembeyaz bir kuşak yetişiyor. Sadece biraz daha bu gençlerimizi doğru yönlendirmemiz gerekir. Tabi en başta bu sorumluluk ailede başlıyor. Aile, çocuklarını doğru yönlendirmeli. O zaman çok daha verimli bir gençliğin ortaya çıkacağından eminim” ifadelerini kullandı.

DESTEK YETERSİZ
Yerel ve genel anlamda tiyatroya doğrudan verilen desteğin yetersiz olduğunu dile getiren Burhan Akçin, “Ben ilk başta da söylediğim gibi Kocaeli’nin tiyatro açısından oldukça şanslı bir il olduğunu söylüyorum. Fakat baktığımız zaman tiyatroya verilen doğrudan desteği açıkçası yetersiz görüyorum. Hatta Kültür Bakanlığı’nın da tiyatro için ayırdığı bütçenin oldukça düşük olduğunu söyleyebilirim. Ama bu bakış açısını şu şekilde tersine çevirebiliriz. En azından bugün, belediye tiyatrolarımız hala hayatta ve faaliyetlerine devam ediyorlar. Demek ki yavaş yavaş tiyatronun varlığı kabullenilmiş. Kimi belediyelere göre tiyatronun bulunduğu şehirler zararlıdır, kimi belediyeler ise tiyatro için ellerinden gelen her fedakarlığı gösterirler. Yani bu parametre her zaman değişiklik gösterir. Bir tiyatro oyunu izlerken oraya sadece ‘işte bir gösteri sergileniyor’ gözüyle bakmamalıyız. Tiyatronun bir eğitim kurumu ve bir işletme olduğunu görmeliyiz. Bu bakış açısıyla baktığımız zaman tiyatro, hak ettiği yere kısa zamanda ulaşacaktır” şeklinde konuştu.

YASAKLAR HER ZAMAN OLACAK
Son olarak bazı tiyatro oyunlarına gelen yasaklamalara ve sansürlere değinen Burhan Akçin, yasaklamaların bu ülkede ilk olmadığını ve son olmayacağını ifade etti. Akçin, “Yasaklamalar bu ülkede her zaman oldu. Cumhuriyet dönemine şöyle bir baktığınız zaman gazetelere, tiyatrolara, sanata her zaman yasaklamalar geldiğini görürsünüz. Getirilen yasaklar ve sansürler her zaman tarihin kötü sayfalarında yer alacaktır. Ama şu da bilinmelidir ki, sanata getirilen her yasak, sansür ve inzibati önlemler 5 katıyla 10 katıyla geri dönecektir. Siz özgürlüklerden, demokratikleşmeden, Avrupa Birliği normlarından bahsedeceksiniz, sonra sürekli yasaklamalar ve kısıtlamalar getireceksiniz. Sivil toplumlarda her görüşün kendini ifade etme özgürlüğü vardır. Hükümet olmak, her farklı grubun görüşlerini kucaklamayı ve onlara sahip çıkmayı gerektirir” dedi.
 
BURHAN AKÇİN KİMDİR?
Duayen bir tiyatro sanatçısı olan Burhan Akçin, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu. Akçin, 1979 yılına kadar öğretmen sendikalarında ve Halkevleri’nde tiyatro çalışmalarını yürüttü. 1979 yılından itibaren ise Kocaeli Bölge Tiyatrosu Derneği’ni kurdu. Akçin halen, Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nun kurucu genel yayın yönetmeni ve sahibi olarak görev yapıyor. Burhan Akçin, Çağdaş Drama Derneği’nin de ilimizdeki temsilciliği görevini üstleniyor. Ayrıca Burhan Akçin, çeşitli dernekler çatısı altında diksiyon, iletişim, motivasyon ve beden dili gibi konularda dersler veriyor. Son olarak Burhan Akçin, 1966 yılında başladığı tiyatro hayatını profesyonel bir şekilde hala devam ettiriyor. 63 yaşında olan Burhan Akçin, 48 yıldır tiyatro hayatını devam ettiriyor.
09.11.2014 23:08:21
 
Diğer Makaleler
Oğlak Sohbetleri
Burhan Akçin: Kocaeli'ye devlet tiyatrosu şart!
Çocuk Tiyatrosunda Oyun Metni Oluşturma Sürecine Çocuk Oyuncuların Aktif Katılımı
EMEK VE BAŞARI ÖDÜLLERİ SÖYLEŞİSİ
20 Mart Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü Uluslararası Bildirisi
20 Mart Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü Türkiye Bildirisi
TİYATRO PERDELERİ AÇILIYOR …
TİYATRO PERDELERİ AÇILIYOR …
" Arkaik Bir Oyuncak "
Burhan Akçin'in Ütopyası
Tümü >>>
 
Arşivimiz
2010 - 2011 Sezonu
2009 - 2010 Sezonu
2009 - 2008 Sezonu
2008 - 2007 Sezonu
2007 - 2006 Sezonu
Tümünü Göster
Videolarımız
Foto Galeri
Ziyaretçi Defteri
 
 
 
Anasayfa Hakkımızda Tiyatro Okulu Etkinliklerimiz İletişim