Haberler
27. ÇOCUK ve GENÇ OYUNCULAR...
11. ÇOCUK OYUNCULAR SAHNESİ...
TİYATRO OKULU
10. SAHNESİZ OYUNLAR TİYATR...
YETİŞKİNLER İÇİN OYUNCULUK ...
Tümü>>
Oyunlarımız
Avucumdaki Güç
Örgü Sultan, Buzul Prens, K...
Ağustos Böceği İle Karınca
Su Çocuk Oyunu
 
Tiyatro Okulu
Oyunculuk Bölümlerine Hazırlık
Özel Programlar
Kurucularımız
 
 

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Çocuk Oyunları

 

 Avucumdaki Güç, “enerji tasarrufu” ve “enerji verimliliği” oyunudur. Küresel enerji kaynaklarının nasıl kullanılması gerektiğini konu alan oyun, İlköğretim ve Ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerine enerji konusunda farkındalık yaratmak için yazılmıştır.

Yapım: Kocaeli Bölge Tiyatrosu 

Yazan-Yöneten: Burhan Akçin

 
Yeni enerji kaynakları yaratmak için laboratuara kendilerini kilitleyen iki  deneyci bilim adamı, çeşitli oyunlarla yeni  enerji kaynakları yaratmaya çalışırlar ama başaramazlar. Sahne ortasında duran kocaman dişli çarklar paslanmıştır ve artık  hareket edemezler. Çünkü yeterince enerji yoktur. Deneyci Bilim adamlarının çabalarını okula giderken tesadüfen  gören iki  ilkokul öğrencisi merakları sonucunda gerçek enerji kaynağına ulaşırlar. Bu enerji kaynağı yerküreyi kullanan insanların    avuçlarıdır, parmaklarıdır. Gerçek enerji tasarrufunu ancak aklımız ve ellerimizle başarabiliriz.
 
 
 
 
 
 
 

     

     Çalışkan karınca, ağustos böceğine özenir. Onun gibi saz çalmak ve şarkı söylemek ister.Taşıdığı yiyeceklerden   ağustos böceğine vererek, karşılığında kendisine saz çalmayı ve şarkı söylemeyi öğretmesini  ister. Ancak ağustos  böceğinin vakti yoktur. Kısacık hayatında saz çalmaktan ve şarkı söylemekten başka  yapacak hiçbir işi yoktur.  Karınca saz çalmanın ve şarkı söylemenin arzusuyla çalışır çalışır ve masalın bilinen bölümü yaşanır. Kış gelmiştir.  Ağustos böceği yiyecek almak için karıncanın kapısını çalar. Karınca hepinizin beklediği yanıtı vermez. "Saz  çalmayı ve şarkı söylemeyi bana da öğretirsen sana yiyeceklerimden verebilirim. Böylece  hayatı paylaşmış oluruz  seninle" diyerek La Fontaine’nin yanlışını düzeltir. 

 
     
 
 
 
 
 Her oyuncağın bir hikayesi vardır, tıpkı "Örgü Sultan, Buzul Prens, Küsküs Araba"nın hikayesi gibi... Kocaeli Bölge Tiyatrosu'nda size oyuncakların hikayeleri anlatılacak.

Yazan - Yöneten: Burhan Akçin

Cici ile Mici kentin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşmak için, o gün çok erken uyanarak sokağa çıkmanın tadını çıkarmaktadır. Ancak o güne kadar hiç fark etmedikleri oyuncakçı dükkanının vitrinini seyrederken, oyuncakçının şarkı söyleyerek dükkanını açtığına tanık olurlar .Oyuncakçı bazı oyuncaklarla konuşmaktadır. Bu duruma şaşıran Cici ile Mici oyuncakçıyla konuşmaya karar verir. Oyuncakçı bazı oyuncakların hayat hikayeleri olduğunu söyler. Hayat hikayesi olanlarla arkadaş olduğunu söyleyerek "Örgü Sultan, Buzul Prens, Küsküs Araba"nın öykülerini anlatmaya başlar. Masal havasında anlatılan hikayelerin şarkılarla daha da güzelleştiği çocuk oyunu sizlerle buluşuyor.

 
 
 
 
 
 
 
Su kaynaklarının azalmaması için alınacak önlemleri konu edinen "Su", Kocaeli Bölge Tiyatrosu sahnesinde...


Yapım
: Kocaeli Bölge Tiyatrosu
Yazan-Yöneten: Burhan Akçin

"Dünyadaki tatlı su kaynakları kirlenmekte ve azalmaktadır. Dünyayı bekleyen büyük kriz yaklaşmakta ve kendini hissettirmektedir. Bütün ülkelerde, kıtalarda bilimsel toplantılar, araştırmalar artarak devam etmektedir. Ülkemizde sürdürülen kampanyalar, araştırmalar, duyurular, alınacak önlemler "su"yun önemini anlatan bir dizi tasarruf önlemleri çocuk oyununda eğlenceli bir şekilde anlatılmaktadır.

 
 
 
 
                                            

       Bir Kızılderili atasözünden yola çıkılarak yazılmış bir çocuk oyunu. Çevre kirliliğinin derin boyutlarını, özellikle atıkyağlar konusunu işliyor. Oyunlaştırılmış bir ders. Çocukların oyunu izledikten sonra hayatları boyunca akıllarında taşıyabileceği çarpıcı gerçekleri, dramatik bir kurgu içinde gösteriyor bu oyun. Üç ayrı yan tema işleniyor. Derin çevre kirliliği ana teması, atıkyağlar ana başlığında Ayşe ve ailesi, ayı ailesi ve ayı yakalayıcılar yan temalarıyla destekleniyor. Oyun çocuk seyircilerin merakla bekledikleri sonuca üç uçlu bir  yolculukla ilerliyor.

                                                                                                                                         

 

 

                                                                                                                                                                                           

 

 İnatçı bir çocuk uğur böceğinin hikayesi. Her şeye zamanından önce sahip olmak isteyen bir çocuk. Bu yüzden başından birçok üzücü olay geçer. Ancak son merakı daha  şaşırtıcıdır. Sırtındaki siyah beneklerden kurtulmak ister. Çünkü onların ağırlık yaptığına ve bu yüzden uçamadığına inanır. Vaktinden önce uçmak için akıl almaz buluşlar dener. Her defasında annesi ve ablası tarafından kurtarılır. Bütün bunlar Ayşe ile Mehmet 'in büyültücü cam levha gerisinden, tesadüfen izlediği olaylardır.

 

 

 

                                                 

            

 Yaz tatili için bir otele yerleşen iki ailenin babaları vergi müfettişidir. Ancak bunu gizlemektedirler. Aniden gelişen sağlık sorunları nedeniyle çocuklarına açıklama yaparak görevi bırakıp hastaneye giderler. Otelde bir başlarına kalan iki çocuk animasyon grubundaki iki palyaçodan da yardım alarak bir kaçakçılık olayını açığa çıkarırlar. " Ülkemi seviyorum , vergimi veriyorum. " özdeyişiyle vergi haftası kutlamaları için hazırlanmış özel bir oyun.

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Arşivimiz
2010 - 2011 Sezonu
2009 - 2010 Sezonu
2009 - 2008 Sezonu
2008 - 2007 Sezonu
2007 - 2006 Sezonu
Tümünü Göster
Videolarımız
Foto Galeri
Ziyaretçi Defteri
 
 
 
Anasayfa Hakkımızda Tiyatro Okulu Etkinliklerimiz İletişim